2015 Angler of the Year

Division 1
Angler of the Year Standings
2015 Season
Team LOP Tawakoni Lake Livingston Ray Roberts (CNCLD) Richland Chambers Palestine Fork Total Points Rank # Qualifier Tourneys Fished Qualify for TSC
Paul Obier George Nelon 91 100 95 100 99 97 491 1 6 Top 5 TWK,2QLF,RC,PAL,FRK
JayDon Reeve Rhonda Reeve 97 90 97 92 98 474 2 5 Top 5 LOP,LVN,2QLF,PAL
Willie Scott Chris Scott 92 99 99 85 91 466 3 5 Top 5 TWK,RC,2QLF
Mackey Whyte Keith Moore 99 89 0 93 88 94 463 4 6 Top 5 LOP,2QLF
Ron Conaster Richard Bailey 97 0 96 88 82 95 458 5 6 Top 5 LOP,LVN,2QLF
John Hernandez Clinton Joseph 88 94 97 90 88 457 6 5 Top 5 RC,2QLF
Jeff Schwieterman James Rains 95 91 89 80 99 454 7 5 2QLF, Top 5 FRK
Freddie Dooly Bob McAffrey 88 92 0 96 98 374 8 5 2QLF,Top 10 CF,TOP 5 PAL,FRK
Max C. Jordan Kenneth Gaby 93 98 99 290 9 3 Top 5 TWK,LVN,2QLF
AJ Matura Carolyn Matura 89 100 100 289 10 3 Top 5 LVN,2QLF,PAL
Anh Nguyen Larry Kirkland 93 98 92 283 11 3 Top 5 RC,2QLF
Pat Martin Dale Abercrombie 94 0 94 92 280 12 4 2QLF
Chris Waters Cody Standerfer 86 97 95 278 13 3 Top 5 TWK,2QLF,CF
Larry Junell Dustin Junell 85 95 91 271 14 3 2QLF
Max C. Jordan Bill Muntz 91 86 90 267 15 3 2QLF
Jeff Fielder Jason Barber 96 84 87 267 15 3 Top 5 RC,2QLF
Wes Williams Russell Chambers 90 100 190 16 2 Top 5 FRK,2QLF
Wes Belcher Brian Carter 93 93 186 17 2 2QLF
Craig Carpenter Kirk Grounds 96 89 185 18 2 Top 5 LOP,2QLF
Mark Standridge Darrel Standridge 95 86 181 19 2 2QLF
Tommy Ezell Josh Spain 100 0 0 100 20 3 Top 5 LOP,2QLF
Ralph Lane Johnny Boyd 98 98 21 1 Top 5 LVN
Chris Waters Larry Middleton 97 97 22 1 Top 5 PAL
Jeff McBride Jimmy Millsap 96 96 23 1 Top 5 TWK
Kirk Grounds Mike Grounds 96 96 23 1 Top5 FRK
Bill Muntz Bryan Tullius 94 94 24 1
Bobby Goforth 94 94 24 1
Larry Middleton Mark Hardy 90 90 25 1
Ken Gaby Sherri Jones 89 89 26 1
Mark Standridge Jason Townsend 87 87 27 1 Top 10 CF
Clifford Brown Bill Wigley 87 87 27 1
Johnny Merriman Don Lawrance 84 84 28 1
David Dees Clayton Dees 83 83 29 1
John Hernandez Max Dukes 83 83 29 1
Russell Chambers 81 81 30 1
Jimmy Leonard 0 79 79 31 2 2QLF
James Hill David Hill 0 NS 0 32 1
Raul Sandoval III 0 32 0 Top 10 CF
Randell Ellis Justin Ellis NS 0 32 0
Total Teams Qualified for TSC 28

 

Division 2
Angler of the Year Standings
2015 Season
Name LOP Tawakoni Lake Livingston Ray Roberts Richland Chambers Palestine Fork Total Points Rank # Qualifier Tourneys Fished Qualify for TSC
David Goodson 98 100 97 94 92 0 481 1 6 Top 5 LOP,TWK,LVN,2QLF
Guy Skinner 98 100 97 94 92 0 481 1 6 Top 5 LOP,TWK,LVN,2QLF
Richard James 100 93 96 98 93 480 2 5 Top 5 LOP,RC,2QLF,PAL
Todd Box 100 93 96 98 93 480 2 5 Top 5 LOP,RC,2QLF,PAL
Buck Housewright 94 97 100 98 0 0 389 3 6 Top 5 TWK,LVN,2QLF,RC
Dan Martin 94 97 100 98 0 0 389 3 6 Top 5 TWK,LVN,2QLF,RC
Johnny Merriman 98 100 96 94 388 4 4 Top 5 LVN,RC,2QLF,PAL
Shawn Drake 99 98 91 100 388 4 4 Top 5 LOP,TWK,2QLF.FRK
Johnny Fuentes 99 98 91 100 388 4 4 Top 5 LOP,TWK,2QLF,FRK
Jason Ewton 97 96 98 89 0 380 5 5 Top 5 LOP,TWK,LVN,2QLF
Stuart Angelle 92 95 0 97 284 6 4 2QLF,FRK
Marvin Maghan 97 96 89 0 282 7 4 Top 5 LOP,TWK,2QLF
Beth Shurtleff 95 95 92 282 7 3 2QLF
Keith Shurtleff 95 95 92 282 7 3 2QLF
Alec Dyer 100 99 199 8 2 Top 5 PAL,FK,2QLF
Bill Mouw 100 99 199 8 2 Top 5 PAL,FK,2QLF
Eric Walker 0 99 98 197 9 3 Top 5 RC,2QLF,FRK
Matthew Carroll 99 98 197 9 2 Top 5 RC,FRK,2QLF
Clay Gann 99 96 195 10 2 Top 5 PAL,FK,2QLF
Todd Froebe 99 96 195 10 2 Top 5 PAL,FK,2QLF
Don Lawrance 100 94 194 11 2 Top 5 RC,2QLF
Gabriel Gildner 0 97 91 188 12 3 Top 5 RC,2QLF
Jason Tuuri 0 97 91 188 12 3 Top 5 RC,2QLF
Kelvin Black 94 93 0 187 13 3 2QLF
Tony Hicks 93 94 187 13 2 2QLF
Chaggie Moore 94 93 187 13 2 2QLF
Jim Stuckeman NS 90 95 185 14 2 2QLF
Terrance Willams NS 90 95 185 14 2 2QLF
Charles House 91 0 0 0 88 179 15 5 2QLF
Donny Holder 91 0 0 0 88 179 15 5 2QLF
Max Dukes 99 0 99 16 2 Top 5 TWK,2QLF
Bruno Brumett 99 99 16 1 Top 5 LVN
Shannon Sherbert 99 99 16 1 Top 5 LVN
Glen Roberts 97 97 17 1 Top 5 PAL
Tim Smith 97 97 17 1 Top 5 PAL
Doug Broadway 96 96 18 1 Top 5 PAL
Douglas Sloat 96 NS 96 18 1 Top 5 LOP
Robert Russell 96 NS 96 18 1 Top 5 LOP
Clinton Joseph 95 95 19 1
Scott Hearron 94 94 20 1
Don Robinson 93 93 21 1
Kenny Sinclair 90 NS 90 22 1
Matthew Cox 0 87 87 23 2 2QLF
Carolyn Blake 0 0 24 1
Clinton Joseph III 0 0 24 1
Joe Willis 0 0 24 1
Lacey Lloyd 0 0 24 1
Monty Hibdon 0 0 24 1
Ryan Pechacek 0 0 24 1
Truston Hibdon 0 0 24 1
Chuck Martin 0 24 0 Top 10 CF
Dennis Miller 0 24 0 Top 10 CF
Donald Hogan 0 24 0 Top 10 CF
Donna Miller 0 24 0 Top 10 CF
Lee Braly 0 24 0 Top 10 CF
Lucas Gaston 0 24 0 Top 10 CF
Bill Connell NS 0 24 0
Charlie Stansell NS 0 24 0
Walter Swinhoe NS 0 24 0
Total Members Qualified for TSC 45

 

 

Big Fish of the Year 2.63 Mackey Whyte Keith Moore LOP
Lightest Stringer of the Year 5.30 Jeff Fielder Jason Barber PAL
SHARE IT:

Related Posts